«Увага! Кліщі»

Дата: 11.07.2022 11:15

ПАМ'ЯТКА

«Увага! Кліщі»

З настанням теплих днів люди прямують до лісу, на дачі. На жаль, в цей час зростає активність кліщів і може затьмарити радість відпочинку на природі. У природі сезонна активність кліщів спостерігається з березня по листопад, має два виражених піки активності – в квітні-травні та серпні-вересні.

Іксодові кліщі - переносники таких захворювань: хвороба Лайма, кліщовий енцефаліт, лихоманка КУ і туляремія та інші.

Кліщі можуть нападати на людину у будь-який час дня і ночі, в будь-яку погоду. Як правило, їх менше в суху і спекотну погоду і більше в прохолодну, похмуру. Улюблені місця  - лісові стежки й узбіччя доріг, чагарники, травостій.  Кліщі чіпляються за одяг людей, що проходять (або тварин). Харчуються кров'ю дрібних гризунів, великих ссавців і людини. Кліщі можуть присмоктуватися на покриту волосяним покривом ділянку голови, вуха, ліктьові і колінні згини, руки і ноги. Укус цих комах практично невідчутний. Неприємне відчуття виникає через декілька годин або діб після укусу: починається свербіж, подразнення, а нерідко і запалення шкіри. Розмір кліща, який насмоктався крові, зростає у декілька разів.

Якщо вдалося вчасно помітити кліща, необхідно звернутись до найближчого медичного закладу для його видалення. За відсутності такої можливості намагайтесь самостійно видалити кліща одним з наступних методів:

- кліща необхідно видалити не торкаючись руками, а якщо торкнулися, вимийте руки;

- не змащуйте кліща олією чи іншими олійними речовинами!

а) кліща захоплюють пінцетом якомога ближче до його ротового апарату (під головку) і тримаючи строго перпендикулярно до поверхні укусу, витягують розкачуючи або вивертаючи навколо осі тіла кліща легкими рухами;

б) міцною ниткою перев’язують головну частину кліща і підтягуючи нитку доверху та у боки, витягують зі шкіри;

в) ефективний і досить простий метод, особливо у польових умовах, полягає у застосуванні пластикового посуду: у склянці або у пляшці роблять кутовий виріз, який підводять під основу кліща, що присмоктався, після чого кліщ легко видаляється. Пам'ятайте, різкий відрив кліща багаторазово підсилює ризик зараження;

- місце укусу обробити антисептиком, а руки вимити з милом.

Якщо вас вкусив кліщ, обов?язково зверніться в медичний заклад до лікаря-інфекціоніста!

В липні 2022 року на території Городенківської громади вперше з 2018 року зареєстровано випадок хвороби Лайма.

Перші прояви хвороби Лайма можуть з’явитися через 3-32 дні. Як правило, на місці присмоктування кліща на тілі хворого виникає кільцева мігруюча еритема — інтенсивне почервоніння шкіри з різкими межами, яскравіше по краях. В інших випадках, коли еритема не з’являється, захворювання розпізнати складніше.

Щоб вберегтися від укусів кліща необхідно:

- вирушаючи на природу, подбати про герметичний одяг, тобто надіти головний убір, затягнути рукави, заправити сорочку в штани, штани в шкарпетки;

- використовувати відлякуючі засоби (репеленти);

- через 1 - 2 години перебуваючи в природному середовищі робити огляд поверхні тіла, так як кліщі присмоктуються не відразу;

- прийшовши додому, ретельно огляньте одяг, квіти та інші речі, принесені з лісу чи луків.

Підготувала лікар-епідеміолог

Снятинського відділу