22 лютого – Всесвітній день боротьби з енцефалітом

Дата: 22.02.2023 16:42
Кількість переглядів: 116

Фото без опису

 

  Щорічно 500 000 людей у ​​всьому світі хворіють на енцефаліт, проте, 78% людей ніколи не чули про це захворювання.

Енцефаліт - це запалення головного мозку, спричинене інфекцією або аутоімунною реакцією. 

  22 лютого відзначається Всесвітній день боротьби з енцефалітом і є всесвітнім днем ​​інформування людей, які постраждали від цієї хвороби. Відзначати Всесвітній день боротьби з енцефалітом було запропоновано Encephalitis Society у 2013 року. Всесвітній день боротьби з енцефалітом був створений з метою інформування суспільства про небезпеку захворювання та залучення до його профілактики. Задля цього пропонують використовувати специфічні методи – планові щеплення проти кору, епідемічного паротиту та краснухи, вітряної віспи, грипу, поліомієліту, сказу тощо. Та неспецифічні методи – уникання контакту з дикими звірями та бродячими собаками і котами; захист від кліщів (захисний одяг і використання спеціальних засобів проти кліщів, огляд тіла після прогулянок в лісі тощо).

  Енцефаліт є серйозним захворюванням і вимагає негайного лікування, щоб знизити ризик ускладнень або смерті. Загальні симптоми енцефаліту включають біль голови, чутливість до світла, ригідність шиї, сплутаність свідомості та судоми. У багатьох випадках першими симптоми є грипоподібний стан, діарея, лихоманка, лімфаденопатія або симптоми основного захворювання (до прикладу, кору, епідемічного паротиту, вітряної віспи). У гострій фазі – епілептичний статус, психотичні порушення, порушення пам’яті, деменція, афазія. Якщо лікування не розпочато вчасно, прогноз захворювання поганий, летальність особливо висока при інфікуванні ВІЛ.

  Існує багато типів енцефаліту, і причини різняться: від вірусної інфекції до аномальної реакції імунної системи. 

Причиною захворювання можуть бути:

  1. Віруси простого герпесу, вітряної віспи, цитомегаловірус, вірус Епштейна-Барра, ВІЛ, аденовіруси, грип А, ентеровіруси, віруси кору, паротиту та краснухи, сказ та інші.
  2. Бактерії (Мycobacteria tuberculosis, Mycoplasma pneumoniae, Listeria monocytogenes, Borrelia burgdorferi, лептоспіри, бруцели, легіонелла).
  3. Грибки (криптокок, аспергільоз, кандидоз, кокцидіомікоз, гістоплазмоз, північноамериканський бластомікоз).
  4. Паразити (африканський трипаносомоз людини, церебральна малярія, Toxoplasma gondii, Echinococcus granulosus, шистосомоз).
  5. Рикетсії (Rickettsia rickettsiae, Rickettsia typhi, Rickettsia prowazeki, Coxiella burnetti, Ehrlichia chaffeensis).

 

Найпоширенішим носієм енцефаліту є кліщ. Відомо, що близько 13% цих тварин заражені інфекціями, здатними викликати запалення головного мозку.

Розрізняють первинний енцефаліт (самостійне захворювання, яке спричинили нейротропні збудники) та вторинний (патологія, що розвинулась на фоні основного захворювання).

Діагноз зазвичай ґрунтується на симптомах і підтверджується аналізами крові та спинномозкової рідини.

 

 

Підготувала лікар-епідеміолог

Снятинського відділу

Коломийського РВ

ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ»                                    Олександра Томашовська


« повернутися

Код для вставки на сайт

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь