СКАРЛАТИНА: СИМПТОМИ ТА ПРОФІЛАКТИКА

Дата: 24.05.2023 14:17
Кількість переглядів: 47

Фото без опису

 

  Скарлатина - інфекційне захворювання, яке супроводжується ангіною, інтоксикацією, лихоманкою і рясними точковими висипаннями. Найчастіше зустрічається у дітей у віці від 2 до 10 років. Дорослі заражаються рідко, оскільки до хвороби формується стійкий довічний імунітет.

В травні поточного року зареєстровано випадок скарлатини у дитини в Заболотівській громаді. До цього востаннє випадки скарлатини реєструвалися в 2018 році в Городенківському районі.

СИМПТОМИ СКАРЛАТИНИ

  Скарлатина протікає в гострій формі та супроводжується характерними симптомами. У дорослих і дітей захворювання проявляється схожим чином, але в старшому віці симптоми можуть бути більш виражені або, навпаки, «змазаними».

 Симптоми скарлатини проявляються поступово. Спочатку з'являється почервоніння та біль у горлі, підвищується температура, виникає  біль голови та загальне нездужання. На цьому етапі хвороба нагадує грип або іншу вірусну інфекцію.

  На 2-3 добу з'являється специфічне висипання –  дрібний червоний висип. Спочатку він покриває обличчя, шию та грудну клітку, а потім поступово поширюється на все тіло. Шкіра в місцях висипання стає грубою та пересушеною, сильно свербить.

  Найбільше висип проявляється в природних складках тіла: на ліктьових згинах, пахвових западинах та пахових складках. Якщо по почервонілій ділянці шкіри трохи натискаючи провести пальцем, то на ній секунд через 10 з'явиться бліда смужка, яка зникне через пару хвилин.

  Ще одною відмінною ознакою скарлатини є білий трикутник під носом, який чітко видно на тлі почервонілих щік.

  Тримається висип в середньому від 2 до 6 днів. Згодом шкіра поступово блідне та починає лущитися.

Також скарлатину діагностують по «малиновому язику». На початку хвороби на язиці з'являється блідий наліт, який через кілька днів проходить. Потім на на ньому сильно збільшуються сосочки, і язик набуває яскравий малиновий окрас.

ЯК ПЕРЕДАЄТЬСЯ СКАРЛАТИНА

Заразитися скарлатиною можна повітряно-краплинним або контактним шляхом. Інфекція поширюється від хворої людини в основному при кашлі або чханні через дрібні бризки слини. Бактерії, які знаходяться в них, можуть переміщатися по повітрю, потрапляти в дихальні шляхи інших людей або осідати на різних предметах. Тому зараження відбувається й через речі (посуд, рушник тощо), якими користувалася інфікована людина.

Також заразитися можна від людей, які є носіями стрептококів, хворих на ангіну або бешихове запалення, оскільки збудник є один і той самий. Проте, найчастіше зараження скарлатиною відбувається при контакті з пацієнтами саме з цим діагнозом.

Інкубаційний період при скарлатині може тривати від 2 до 12 днів, але у більшості симптоми з'являються через тиждень після зараження.

УСКЛАДНЕННЯ СКАРЛАТИНИ

Скарлатина може викликати серйозні ускладнення. Знизити їх ймовірність дозволяє тільки своєчасно розпочате лікування.

Виділені бактеріями токсини викликають інтоксикацію організму та можуть впливати на стан судин, серця, наднирників та нервової системи. Також вони можуть викликати сильну алергічну реакцію, одним з проявів якої і є скарлатиновий висип.

Також інфекція може з кров'ю та лімфою поширитися по всьому організму та викликати гнійне запалення в різних органах.

ПРОФІЛАКТИКА СКАРЛАТИНИ

.           Після контакту з інфекцією в організмі формується природний імунітет до стрептококових токсинів. У більшості дітей він з'являється вже до 10 років.

Крім цього для профілактики зараження рекомендують зміцнювати імунітет та дотримуватися всіх правил гігієни. 

 

 

Помічник лікаря епідеміолога

Снятинського відділу

Коломийського районного відділу

ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ»                                              Світлана Дякур


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь