Чернелицька селищна рада складає щиру вдячність за донати для освітніх закладів громади.

Дата: 08.06.2023 10:34

Чернелицька  селищна  рада складає щиру  вдячність за  донати для освітніх закладів громади. Dr. Hakim Elaby, власнику компанії  UPM Group UK (Велика Британія)  який любʼязно погодився передати  компʼютери для закладів освіти Чернелицької  громади  і Дмитру Леськіву (Латвія) який  докупив недостаючі силові кабелі і організував їх доставку до Чернелиці за фінансовою допомогою вже нашого постійного  пожертвувача John Hudson ( Велика Британія ). Також окрема подяка пану Василю Леськіву,  який організував  передачу  благодійної допомоги,та  додав  комплектуючі.  Дуже приємно, що в цей  важкий  для  України час, існують такі люди, які завжди готові прийти на допомогу іншим. Роблять це безкорисливо, доброзичливо та від щирого серця.

Хай Господь Вам сторицею віддячить за Ваше розуміння, добро, підтримку і за частку душі, подаровану нам.

На  заклади  освіти  буде  передано  23 системні  блоки, 7 моніторів, мишки, клавіатури та  комплектуючі.  Ця підтримка – свідчення  небайдужого ставлення до проблем освіти в Україні і розуміння непересічної важливості шкільного виховання.

Вдячні усім Вам за розуміння наших проблем і таку необхідну нам сьогодні підтримку.

Тримаємо освітянський  фронт! Все  буде  Україна!

The Chernelytsia territorial community council expresses its sincere gratitude for the donations to the community's educational institutions to Dr. Hakim Elaby, the owner of UPM Group UK (Great Britain), who kindly agreed to donate computers to the educational institutions of the Chernelytsia community,  and Dmytro Leskivs (Latvia), who purchased the missing power cables and organized their delivery to Chernelytsia with the financial assistance of our regular donor John Hudson (Great Britain). Also, special thanks to Mr. Vasil Leskivs, who organized the transfer of the charitable aid and added the components.  It is very nice that in this difficult time for Ukraine, there are people who are always ready to help others. They do it unselfishly, kindly, and from the bottom of their hearts.

May the Lord repay you a hundredfold for your understanding, kindness, and support and for the part of your soul you have given us.

We will deliver 23 system units, 7 monitors, mice, keyboards, and components to educational institutions.  This support is evidence of a caring attitude to the problems of education in Ukraine and an understanding of the crucial importance of school education.

We are grateful to all of you for understanding our problems and for the support we need today.

We are holding the educational front! Everything will be Ukraine!