Епідемічний паротит (свинка). Що варто знати про хворобу.

Дата: 23.06.2023 09:20
Кількість переглядів: 140

Фото без опису

 

 

  Епідемічний паротит - це гостре вірусне захворювання, під час якого відбувається запалення слинних залоз людини. Через те, що в хворого при цьому шия збільшується в об’ємі, в народі цю хворобу називають свинка.

  Епідемічний паротит залишається однією з найпоширеніших та висококонтагіозних інфекцій в світі. Може призводити до низки тяжких ускладнень: чоловіче безпліддя, цукровий діабет II типу, хронічний панкреатит, ураження центральної нервової системи. 

  На епідемічний паротит найчастіше хворіють діти в період між третім і сьомим роком життя, небезпека зараження для дорослих теж є. Чоловіків епідемічний паротит вражає в 2 рази частіше з виникненням явних симптомних проявів, ніж дівчаток та жінок.

  Вірус паротиту передається від хворої людини до здорової повітряно-крапельним шляхом (вдихання повітря, що містить вірус в крапельках слини). Для розвитку захворювання необхідний тривалий і тісний контакт із хворим. 

  Потрапляючи в організм людини, вірус розмножується в її залозистій тканині. Тому, окрім привушних слинних залоз, можуть також уражатись інші залозисті органи: під'язикові та підщелепні слинні залози, яєчники/яєчка, щитовидна та підшлункова залози. Ураження статевих органів частіше відбувається у підлітків (орхіт виникає у 20% хворих хлопчиків, оофорит – у 5% дівчаток) і може призвести до безпліддя.

  Інкубаційний період (від моменту зараження до появи симптомів) триває в середньому від 11 до 21 дня. Хворий заразний за 1-3 дні до появи перших ознак хвороби і протягом 9 днів після її початку (максимальне виділення вірусу - з третього по п'ятий день). Ізоляції  хворий підлягає протягом 9 днів від моменту розвитку набряку слинних залоз. 

 

 Зазвичай «свинка» починається гостро. До основних симптомів паротиту відносяться:

- різке підвищення температури тіла до 39°С, яка може зберігатись 5-7 днів;

- біль в області вух, щоки, шиї та при пальпації слинних залоз;

- больовий синдром при жуванні чи ковтанні;

- припухлість зони перед вушною раковиною, що збільшується в розмірах (найбільше припухлість збільшується на 5-6 день хвороби);

 

Імунітет у перехворілих стійкий та тривалий, повторно заражається менш ніж 1% хворих. 

Щеплення від паротиту робляться в 12 міс. та 6 років комплексною вакциною КПК (кір, краснуха, паротит), яке входить до обов’язкових щеплень  Національного календаря профілактичних щеплень. Вакцинація допомагає виробити імунітет до хвороби і є головним засобом вберегтись від важкого її перебігу та потенційних ускладнень.

Бережіть себе та будьте здорові!

 

 

Помічник лікаря-епідеміолога

Снятинського відділу

Коломийського районного відділу

ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ»                                   Василь Москалюк

 

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь