"Карликовий ціп'як"

Дата: 08.12.2023 14:29
Кількість переглядів: 45

Фото без опису

 

Серед великого різномаїття паразитарних червів особливе місце займають контактні  гельмінтози.

Це викликано тим, що в них найлегший шлях передачі від хворої людини до здорової, а саме вони передаються при контакті хворої людини зі здоровою через брудні руки або забруднені фізіологічними виділеннями кишківника воду, продукти харчування, предмети побуту, іграшки та інше. Найбільш відомими контактними гельмінтозами є ентеробіоз(гострики) та гіменолепідоз

( карликовий ціп'як). Якщо про ентеробіоз знає більшість населення  через  його значне поширення та особливості фізіології, то про карликового ціп'яка  знають набагато менше людей .

                     Тому хотілось би зупинитись детальніше на  даному паразитарному захворюванні.

Карликовий ціп'як –гельмінт,  який відноситься до класу плоских червів  так званих Цестод . Цей черв'як за розміром маленький(сягає в довжину 1,5-4 сантиметри), а шкода від нього велика. В будові цього паразита виділяють головку з чотирма присосками та 20-24 гачками, шийку та тіло з великою кількістю члеників з яйцями. По мірі росту хробака останні на його тілі членики відриваються, руйнуються і з них виходить велика кількість зрілих яєць. Так як даний хробак паразитує в тонкому кишківнику людини, то насамперед там він завдає і найбільшої шкоди. Своєю головкою він прикріпляється до слизової оболонки тонкої  кишки руйнуючи ворсинки тонкого кишківника. Це приводить до порушення всмоктування поживних речовин у тонкому кишківнику, а також травмує слизову оболонку кишківника і приводить до дрібних крововиливів та запальних процесів у місці прикріплення.  А розвиток личинок черв'яка  приводить до руйнування ворсинок тонкого кишківника, що в свою чергу викликає порушення всмоктування поживних речовин в кишківику. 

       Відповідно з цього витікають клінічні прояви гіменолепідозу. Хоча більшість випадків гіменолепідозу протікають субклінічно, тобто з незначними клінічними проявами і хворі списують своє гірше самопочуття на інші причини(перевтому, нервове перенапруження, реакцію на зміну  погодніх умов і т.д.)Проте при значному ураженні хворих може турбувати біль у животі(в місці проекції тонкого кишківника), підвищена стомлюваність і дратівливість, головний біль, втрата апетиту, розлади травлення, нерідко загострються інші хвороби шлунку та дванадцятипалої кишки.Можливі алергічні прояви у вигляді свербіжу шкіри, висипу  та алергічного риніту.

Важливе значення в діагностиці гіменолепідозу має своєчасне кваліфіковане лабораторне обстеження і необхідна його кратність. Діагностика гіменолепідозу грунтується на прямому бактеріоскопічному дослідженні фекалій за допомогою мікроскопа. У зв’язку з тим, що карликовий ціп’як виділяє  яйця періодами слід рекомендувати не менш як трьохкратне з інтервалом у 15-20 днів дослідження фекалій.

При лабораторному підтвердженні діагнозу гіменолепідозу необхідно звернутись за медичною допомогою до лікаря так як особливості біології цього гельмінта, можливість внутрікишкової автоінвазії потребують наполегливого та послідовного  лікування з використанням як специфічних антигелмінтних препаратів так і симтоматичних засобів(ферментів, вітамінів, пробіотиків). Після закінчення лікування необхідно пройти кількаразове контрольне обстеження на гельмінтози.

Важливе значення як для лікування так і профілактики  гіменолепідозу має дотримання вимог як колективної так і індивідуальної гігієни, таких як ретельне миття рук з милом після відвідування туалету і перед їдою, необхідність регулярно коротко стригти нігті,  вчасно змінювати нижню білизну і її ретельно прати і прасувати, проводити вологе прибирання в приміщеннях та боротись з мухами і тарганами.

Для  профілактики гіменолепідозу необхідно також обов’язково обстежувати  на гельмінтози перед поступленням на роботу працівників освіти та торгівлі, а також дітей перед поступленням в дитячі колективи.

 

 

 

Лікар епідеміолог  Снятинського відділення 

Коломийського РВ

ДУ«Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ»                                            Сергій Макаренко

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь