Зміни до Календаря профілактичних щеплень з 2026 року.

Дата: 10.04.2025 14:32
Кількість переглядів: 10

Фото без опису

Зміни до Календаря профілактичних щеплень з 2026 року.

Зміна календаря щеплень – це звичайний, нормальний процес для будь-якої країни. Усі країни періодично оновлюють свої календарі щеплень. Це відбувається через зміну підходів до вакцинації або з огляду на епідемічні ризики чи зміни в міжнародних регуляціях у вакцинації як дітей, так і дорослих.

Головна зміна стосується введення до Національного Календаря профілактичних щеплень (https://bit.ly/3oHejLk) однократної безоплатної вакцинації проти ВПЛ (вірусу папіломи людини) для дівчат віком 12-13 років.

Також передбачена зміна схеми вакцинації проти вірусного гепатиту В: запропоновано проводити щеплення у 2–4–6–18 місяців. Така схема дозволить використовувати сучасні комбіновані вакцини проти кількох інфекційних захворювань одночасно (АКДП+Hib+ВГВ), що в результаті зменшить кількість ін’єкцій для дитини та кількість візитів до медзакладу. Зараз вакцинацію вірусного гепатиту В проводять окремо за схемою: у 1-й день, а потім у 2 та 6 місяців.

У схемі щеплення від кору, епідемічного паротиту та краснухи (КПК) також передбачені зміни за віком. Запропоновано проводити щеплення в 1 та 4 роки — замість 1 та 6 років, як зараз. Це забезпечить захист дітей в більш ранньому віці, запобігатиме важкому перебігу захворювання та розвитку ускладнень.

Щодо щеплення БЦЖ — проти туберкульозу — запропоновано проводити його через 24 години після народження (наразі це щеплення проводять на 3–5 добу життя). Також дітям до 9 місяців БЦЖ проводиться без попереднього проведення туберкулінової шкірної проби/тесту вивільнення гамма-інтерферону в разі відсутнього відомого контакту з людиною, яка хворіє на туберкульозу.

«Зміни, які запропоновані для українського Календаря з 2026 року, дозволять гармонізувати підходи до імунізації з європейськими стандартами та впроваджувати сучасні стратегії. Наприклад, у більшості європейських країн вакцинація проти ВПЛ є частиною обов’язкової програми, вона ефективна і необхідна для України. Серед змін пропонується використання комбінованих вакцин — це дозволить скоротити кількість ін’єкцій для дитини та візитів до кабінету лікаря для її батьків. Також передбачена і зміна вакцинації за віком: проведення другого щеплення проти кору не в 6, а у 4 роки та інші зміни які дозволять, з огляду на аналітичні дані, захистити дітей від інфекційних захворювань якомога раніше», — зазначив заступник міністра - головний державний санітарний лікар України Ігор Кузін.

Нагадаємо, що Проєкт змін до наказу МОЗ «Про внесення змін до Календаря профілактичних щеплень в Україні» (https://tinyurl.com/4yktnw3h) був винесений на громадське обговорення на початку 2025 року. У розробці змін враховувалися міжнародні рекомендації та пропозиції Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики (№ 19-11/2024-1 (https://tinyurl.com/3k8rkehe)) та були представлені для ознайомлення у порівняльній таблиці (https://tinyurl.com/mvxezynx).

Зміни та пропозиції пройшли громадське обговорення та погодження з центральними органами виконавчої влади. Наразі завершена процедура державної реєстрації в міністерстві юстиції України та очікується офіційна публікація.

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь